Ekologia i zdrowie

 Budowa domu z CLT to przede wszystkim postawienie na ekologię i zdrowie. CLT jest materiałem ekologicznym, odnawialnym, biodegradowalnym oraz zrównoważonym. W porównaniu do tradycyjnych metod budowlanych (a nawet monolitycznych, czy prefabrykowanych) technologia CLT to przede wszystkim niższe zużycie energii i zarazem o wiele mniejsza emisja CO2 do atmosfery. Nawet proces montażu dodatkowo minimalizuje zużycie energii!

CLT to inteligentne rozwiązania środowiskowe, które wyznaczają nowy poziom budownictwa XXI wieku.

Wpływ CLT na środowisko

 Moduły klejone krzyżowo są w 99% wykonane z drewna, które pochodzi z przyjaznych i odpowiedzialnych upraw leśnych. KLH jako dostawca technologii CLT dla OMFO posiada najważniejsze certyfikaty, potwierdzające wysoki stopień ekologiczności swoich produktów, w tym jako jedni z niewielu Environmental Product Declaration poświadczoną przez niemiecki Institut Bauen und Umwelt. Żadne inne produkty budowlane nie mogą pochwalić się zatem tak wysokim stopniem przyjazności wobec środowiska. Wynika to w zasadzie z bardzo prostego faktu – CLT to jak napisano drewno i już w samym procesie swego „tworzenia się” zużywa jako roślina więcej CO2 niż go produkuje. Inne materiały budowlane w procesie produkcji pochłaniają duże ilości paliw kopalnianych i w konsekwencji wytwarzają spore ilości CO2.

 Mądrze i bardzo precyzyjnie przygotowane sekcje budynku są o wiele szybciej montowane i przy użyciu mniejszej energii. Sama budowa generuje również o wiele mniej odpadów, a za to bardziej neutralnych.

 Badania pokazują, że budowa z wykorzystaniem CLT generuje 70% niższą emisję CO2 w porównaniu do tradycyjnej budowy opartej na żelbecie.

CLT a zdrowie

 Drewno jak naturalny budulec siłą rzeczy będzie pozytywnie wpływało na nasze zdrowie. W naturalny sposób kontroluje klimat pomieszczenia – w tym decydujący parametr wilgotności, który przez cały rok w takich pomieszczeniach utrzymuje się na podobnym poziomie. Domy wybudowane z sekcji CLT tworzą zatem bardziej przyjazne człowiekowi środowisko, dzięki czemu pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Przyczyniają się do poważnego obniżenia ryzyka chorób cywilizacyjnych. Ich neutralny charakter dzięki wykorzystaniu naturalnego surowca prowadzi również do minimalizacji problemu alergii. CLT to zatem nie tylko budownictwo ekologiczne, ale w dużej mierze prozdrowotne i bezpieczne dla człowieka.

Haus Gables, USA, Architectual Design: Jeniffer Boner, MALL

W omfo nie działamy po omacku. Przez lata budowaliśmy swoją wiedzę w branży związanej z drewnem i budownictwem. Świadomi tego, jak ważny jest wybór sprawdzonego dostawcy prefabrykatów, postawiliśmy na lidera rynku CLT, tj. austriackiego potentata firmę KLH. Ich produkty CLT posiadają szereg aprobat technologicznych oraz certyfikatów.