omfo: drewno klejone krzyżowo
Co to jest CLT?
CLT to skrót oznaczający drewno klejone warstwowo i krzyżowo (ang. Cross Laminated Timber). Są to listwy świerkowe układane jedna na drugiej prostopadle do siebie i łączone za pomocą klejów przy udziale dużej siły nacisku (6 kg/cm²). W ten sposób powstają wielkoformatowe elementy budowlane, które są obrabiane za pomocą wysokoprecyzyjnych urządzeń CNC.
Co to jest CLT? Drewniane elementy CLT wykazują się dużą odpornością na statyczne obciążenia, dlatego mogą być śmiało stosowane jako wytrzymałe elementy budowlane – ścienne, sufitowe, czy dachowe. Dzięki krzyżowej strukturze klejonych listew uzyskuje się materiał niezwykle odporny na rozszerzanie i kurczenie się. W ten sposób konstrukcje CLT posiadają wysoką nośność konstrukcyjną i stabilność wymiarową elementów.
Pamiętaj, że CLT składa się w 99% z drewna, a klejenie lameli następuje przy użyciu bezpiecznego, nisko-emisyjnego kleju PUR pozbawionego formaldehydu (zgodnie z DIN 1052 i EN 15425).
NAJWAŻNIEJSZE FAKTY NA TEMAT CLT:
- wykonane ze świerkowych lameli klejonych poprzecznie
- służą jako elementy konstrukcyjne ścian, sufitów i dachów
- maksymalne wymiary to: 16,50 m na 2,95 m do 0,50 m
- posiadają różne właściwości powierzchni – mogą zostać odkryte
- złożone z 3, 5, 7 lub nawet więcej warstw – zgodnie z docelowymi wymaganiami konstrukcyjnymi
- materiał naturalny nie powoduje alergii
- wysoki stopień nieprzepuszczalności powierzchniowej
- brak wrażliwości na zmiany temperatury i wilgotności
Warto pamiętać, że dzięki swojej lekkości, CLT umożliwia przeznaczenie większej powierzchni całkowitej na cele użytkowe niż w przypadku tradycyjnych metod, m.in. nawet do 20% więcej niż w przypadku żelbetu!
Sprawdź jeszcze: Budownictwo użytkowe z drewna CLT i Budownictwo mieszkaniowe z drewna CLT
Jakie drewno stosuje się w CLT?
Do produkcji elementów CLT stosuje się drewno suszone o wilgotności 12% (+/- 2%). Najczęściej jest to drewno świerkowe ze względu na swoje unikalne właściwości. W efekcie powstaje produkt, który jest odporny na niebezpieczeństwo ataku szkodników lub, grzybów. W OMFO wykorzystujemy elementy CLT produkowane przez lidera rynku KLH®, które posiadają certyfikat CE.
Surowe drewno do ich produkcji pozyskiwane jest w sposób zrównoważony i posiada certyfikat PEFC oraz FSC® C119602.
Uwaga! KLH jako dostawca technologii CLT dla OMFO posiada deklarację EPD. Oznacza to, że wszystkie dane odpowiadają rzeczywistemu stanowi i są zweryfikowane przez stronę trzecią (w tym wypadku jest to Institut Bauen und Umwelt e.V. (IBU)). W przypadku, gdy projekt przejdzie do certyfikacji BREEAM lub LEEDS, certyfikator może zatem skorzystać z EPD wystawionej dla KLH jako podstawy. KLH może również obliczyć ślad węglowy dla danego projektu na żądanie.
Jak przygotowuje się elementy CLT?
Warto wiedzieć, że sekcje budynku są przygotowywane pod konkretne zlecenie. Oznacza to, że grubość użytych warstw oraz kształt sekcji zależą od konkretnych i zdefiniowanych pod Klienta wymagań konstrukcyjnych i przeciwpożarowych. Na podstawie zatwierdzonych planów, elementy są cięte przy użyciu najnowocześniejszych systemów CNC. Dzięki temu charakteryzują się niezwykłą precyzja wykonania – nieosiągalna w tradycyjnych metodach budowlanych. Prefabrykowane sekcje odpowiednio zapakowane i zabezpieczone dostarczane są bezpośrednio na plac budowy. Na miejscu są one montowane przez wykwalifikowany personel lub firmę budowlaną. Montaż jest szybki, suchy i może trwać w czasie niesprzyjających warunków.
Prace wykończeniowe można zaczynać natychmiast po zmontowaniu konstrukcji.
Na temat technologii CNC wykorzystanej do przygotowania elementów CLT, które wykorzystujemy w OMFO przeczytaj TUTAJ.
KLH jako dostawca technologii CLT dla OMFO posiada certyfikaty ISO 9001: 2015 oraz ISO 14001: 2015 wystawione przez TÜV Austria.