Jak dobudować kolejnych 10 pięter? Dzięki technologii CLT to możliwe!

Jak dobudować kolejnych 10 pięter? Dzięki technologii CLT to możliwe!

 Melbourne, Australia

 Sprawa dotyczy biurowca wybudowanego w 1989 roku. Wówczas zaprojektowano 6 pięter. W międzyczasie za pomocą tradycyjnych technologii przy wykorzystaniu betonu nadbudowano 7 piętro i przekształcono je w centrum spa. Taka metoda w zasadzie zamknęła drogę do dalszej rozbudowy obiektu. To typowy problem w wielu aglomeracjach – rosnące ceny gruntu i brak ziemi zmuszają, albo do pogłębiania, albo do nadbudowy istniejących struktur. Jednak dotychczasowe metody – przynajmniej w aspekcie nadbudowy – nie dawały zbyt dużych możliwości. Dziś jednak mamy technologię, która pozwala na nowo definiować możliwości rozbudowy – nawet o kolejne 10 pięter! To nie żart.

Ze względu na niewielką ilość miejsca w otoczeniu biurowca do budowy wykorzystano zaledwie jeden elektryczny dźwig.

 Dzięki zastosowaniu drewna klejonego warstwowo i krzyżowo w postaci gotowych sekcji od austriackiego KLH (którego technologie oferuje omfo) zdołano dokonać nadbudowy biurowca o wspomniane kolejnych dziesięć kondygnacji.

Każde piętro było dobudowywane w rekordowym tempie 10. dni!

I to przy wykorzystaniu zaledwie jednego elektrycznego dźwigu ze względu na małą ilość miejsca. Ostatecznie zmodernizowany budynek osiągnął aż 72 metry i zyskał dodatkowe 27 tyś. m2 podłóg i ścian. Za swój proekologiczny i zrównoważony charakter projekt zdobył aż 5 gwiazdek w Green Star Rating.

Po modernizacji biurowiec osiągnął aż 72 metry wysokości zdecydowanie zwiększając swoją powierzchnię i zyskując uznanie za swoje ekologiczne i zrównoważone rozwiązania.

 Jeśli macie zatem podobne problemy i chcielibyście dokonać rozbudowy istniejącego budynku o kolejne kondygnacje przy wykorzystaniu bardzo trwałego, wytrzymałego i ekologicznego budulca, jakim jest CLT, zapraszamy do kontaktu z nami. Pomożemy zrealizować Wasze plany.

Prezentowane na stronie materiały fotograficzne są własnością firmy KLH. Prosimy nie kopiować.