omfo: przedstawiciel KLH w Polsce
Budownictwo mieszkaniowe z drewna CLT
Budownictwo mieszkaniowe z drewno CLT to obecnie nie tylko budowa oryginalnych i nowoczesnych domów jednorodzinnych. Coraz częściej panele CLT stosuje się do wznoszenia budynków wielomieszkaniowych o złożonej wielokondygnacyjnej konstrukcji. Wykorzystanie naturalnego surowca, jakim jest drewno CLT, stwarza doskonałe warunki do życia. Prefabrykacja CLT i wysoki stopień dokładności paneli CLT pozwalają stworzyć budynki, jakich przy użyciu tradycyjnych metod, nie można byłoby zbudować, a przynajmniej byłoby to trudne. Bez wątpienia drewniane budownictwo CLT jest budownictwem przyszłości: jest ekologiczne, niskoemisyjne i zdrowe. I bardzo wytrzymałe! Warto zaufać tu produktom wiodącego i najbardziej innowacyjnego dostawcy drewna CLT, jakim jest austriackie KLH.
Ekologia
Wielozadaniowość
omfo: living best
Od domku po osiedle
CLT jest dzisiaj wykorzystywane na całym świecie nie tylko do budowy nowoczesnych i zdrowych domów jednorodzinnych. Nie ma przeszkód, aby za pomocą CLT budować również wielopiętrowe budynki i całe zespoły osiedli, które na nowo definiują tkankę miejską i komfort życia.
Domy jednorodzinne
Technologia drewna CLT na nowo definiuje możliwości budowy lub przebudowy domu. Obecnie wyznacza się coraz wyższe standardy, jeśli idzie o ich estetykę oraz poziom ochrony środowiska i zgodność z otoczeniem. CLT umożliwia sprostanie nawet najbardziej wyrafinowanym potrzebom.
Zacząć trzeba jednak o podstawowej cechy CLT – prefabrykacji. To ona powoduje, że CLT góruje nad innymi technologiami budowlanymi.
Jeśli masz przygotowaną płytę fundamentową, to średniej wielkości dom może zostać zmontowany w ciagu 2 dni! Niesamowite, prawda?
Poszczególne sekcje przywożone są bowiem na plac budowy i tutaj montowane ze sobą. Bez obaw – sekcje są wycinane przy zastosowaniu super-dokładnej technologii CNC. To powoduje, że pasują do siebie idealnie i nie ma tu problemów z montażem i ich spasowaniem. To przekłada się na krótszy czas budowy. Takie możliwości są nieosiągalne w tradycyjnych metodach budowlanych. Kolejna rzecz to suchy montaż, który ponownie jest szybszy i mniej uciążliwy. To w efekcie też zdecydowanie mniejsza ilość śmieci. Dodajmy: śmieci o pochodzeniu naturalnym. No i dla wielu z Was creme de la creme – prace wykończeniowe można rozpoczynać natychmiast po zakończeniu montażu domu. Pamiętajcie, że sekcje CLT mają różny stopień wykończenia – warto pomyśleć o pozostawieniu tam, gdzie to będzie możliwe, surowej ściany z drewna.
Te same cechy decydują również o tym, że CLT jest świetnym rozwiązaniem, jeśli szukamy łatwej i szybkiej metody przebudowy naszego domu lub jego powiększenia. Pamiętaj, że konstrukcje CLT są lżejsze, a dzięki temu masz większe możliwości rozbudowy (nawet tam gdzie dotychczas było to niemożliwe, np. ze względu na wiek budynku i jego możliwości), a w przypadku budowy możesz powiększyć powierzchnię użytkową nawet o 20%.
Decydując się na budowę domu w technologii CLT stawiasz na ekologię. Sekcje są bowiem wykonane w 99% z drewna (1% to bezpieczne i nisko-emisyjne kleje PUR). Ich produkcja zatem nie pochłania dużej ilości energii (zwłaszcza z paliw kopalnianych) i nie powoduje wysokiej emisji CO2 – w zasadzie „tworzenie się” budulca CLT, czyli drewna powoduje proces przeciwny, tj. konsumpcję CO2. Drewno pochodzi ze zrównoważonych upraw, co jest potwierdzone stosownymi certyfikatami. Powstały budynek również charakteryzuje się niską emisją CO2 i ma świetne parametry izolacyjne. W czasie jego przygotowywania generowana jest niska ilość odpadów, a sam budynek jest w dużej mierze biodegradowalny.
CLT ze względu na swoją naturalność tworzy bezpieczne dla zdrowia pomieszczenia. Wielowarstwowe sekcje wprowadzają właściwy stopień izolacji, a dodatkowo w naturalny sposób regulują poziom wilgotności. Drewno samo w sobie daje wiele profitów zdrowotnych, a jednym z najważniejszych jest neutralności alergiczna. Jeśli zatem szukasz technologii, która pozwoli zbudować Ci zdrowy dom, to CLT jest najbardziej trafnym wyborem.
Skontaktuj się z nami w celu uzyskania dalszych informacji na temat możliwości wykorzystania technologii CLT w budowie Twojego wymarzonego domu lub w rozbudowie i modernizacji istniejącego. Chętnie wysłuchamy Waszych pomysłów.
Budynki wielorodzinne
Rozwój technologii CLT umożliwia obecnie nie tylko budowę nowoczesnych domów jednorodzinnych, ale również stawianie złożonych wielokondygnacyjnych budynków, a nawet całych zespołów osiedlowych. Silna i wytrzymała struktura drewna klejonego warstwowo i krzyżowo dała nam olbrzymi potencjał w budowie ekologicznych osiedli, które mogą powstawać w o wiele szybszym terminie i przy niższym zużyciu energii. To się opłaca!
Struktura CLT jest tak silna i odporna na odkształcenia, że pozwala nam obecnie na budowę wielopiętrowych budynków. Drewniane wieżowce 8-, czy 10-piętrowe nie są już obecnie niczym dziwnym – powstają w Wielkiej Brytania, czy w krajach skandynawskich. Dzięki temu jesteśmy w stanie budować złożone konstrukcje z wieloma pomieszczeniami, które mogą przyjąć dużą liczbę stałych użytkowników. Co ważne dzięki drewnu będą oni zamieszkiwali bardzo zdrowe i ekologiczne osiedle – to dziś istotny atut w wyborach wielu ludzi!
Podobnie, jak w przypadku innych konstrukcji budowanych z wykorzystanie CLT, ważnym argumentem w wyborze właśnie tej technologii jest prefabrykacja i wysoka dokładność produkt/sekcji. Gotowe elementy trafiają na plac budowy, gdzie są składane przez wyspecjalizowany personel lub firmę budowlaną w szybszym tempie niż przy tradycyjnej budowie. Montaż odbywa się z pomocą dźwigów i ma postać suchą. Możliwy jest również w niesprzyjających warunkach klimatycznych. Natychmiast po zakończeniu składania budynku można przystąpić do prac wykończeniowych.
Szybki i dokładny montaż budynku oraz natychmiastowa możliwość rozpoczęcia prac wykończeniowych to olbrzymie oszczędności czasu i szybsze terminy realizacji projektu.
Pamiętaj, że konstrukcje CLT są lżejsze, a dzięki temu zwiększa się możliwość maksymalizacji projektu przez powiększenie powierzchni użytkowej nawet o kilkanaście procent.
Drewno CLT ma świetne parametry izolacyjne, dzięki czemu powstające budynki wielorodzinne stają się wzorcem w kwestii oszczędności energii i nisko-emisyjności. Dzięki drewnu posiadają też wysoki komfort termiczny i przyjemny mikroklimat.
Skontaktuj się z nami w celu uzyskania dalszych informacji na temat możliwości wykorzystania technologii CLT w budowie wielorodzinnych budynków, osiedli lub akademików. Chętnie wysłuchamy Waszych pomysłów.
Poniżej prezentujemy materiały naszego dostawcy CLT, austriackiego KLH. Przy użyciu ich technologii zbudowano w Wielkie Brytanii bardzo przyjemne i estetyczne osiedle studenckie dla Black Dale University. Warto zwrócić uwagę na kilka kwestii: łatwość i szybkość montażu wynikającą z bardzo precyzyjnej prefabrykacji sekcji, mniejsze zaangażowanie siły roboczej (specjaliści plus dźwigi), mniejsze zużycie energii oraz mniejsza ilość śmieci i odpadów budowlanych. Gotowe osiedle wygląda atrakcyjnie, jest nowoczesne, ekologiczne i zdrowe dla mieszkańców. Dodatkowo odkryte sekcje CLT dają szerokie możliwości w ciekawej aranżacji wnętrz i części wspólnych.