Szybkość

 Jednym z najważniejszych atutów drewnianego budownictwa wykorzystującego technologię CLT jest jego niezwykła szybkość. Prefabrykowane elementy, które trafiają na plac budowy, są montowane w czasie, który w tradycyjnym budownictwie jest niemożliwy do osiągnięcia.

Po pierwsze: dokładność!

 Szybkość budowania z CLT nie wynika wyłącznie z faktu prefabrykowania. Kluczem do sukcesu tej metody okazuje się wysoka precyzja przygotowania elementów budowlanych. Wykonywane są one przy użyciu technologii CNC. W efekcie już na wstępie dochodzi do procesu eliminacji wad materiału, który często w wysokim stopniu opóźnia proces budowy. Dokładnie spasowane ze sobą elementy – o świadomym kształcie – przybywają na plac budowy w celu ich ostatecznego montażu.

Blackdale University, Wielka Brytania, KLH, budowa akademika z wykorzystaniem CLT
Suchy montaż

 Kolejnym atutem, na który warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze CLT, to suchy montaż prefabrykatów. Dzięki niemu eliminujemy kolejne opóźnienia wynikające ze specyfiki procesu typowego dla tradycyjnych metod budowlanych, np. wiązania zapraw, wysychania, itp. W konsekwencji zmniejsza się również czas zaprowadzenia porządku i utrzymania reżimu czystości. Zmniejsza się też ilość śmieci.

Gotowość

 To chyba najbardziej wyczekiwany moment każdej inwestycji – gotowość do oddania. Nietrudno podejrzewać, że wobec wcześniej zasygnalizowanych atutów CLT, czas ten ulega radykalnemu skróceniu. Budynki przygotowywane przy użyciu modułów z drewna klejonego krzyżowo są gotowe do dalszych prac i odbiorów w czasie o wiele krótszym niż w przypadku tradycyjnego budownictwa.

Murray Grove, UK, (c)WillPryce

W omfo nie działamy po omacku. Przez lata budowaliśmy swoją wiedzę w branży związanej z drewnem i budownictwem. Świadomi tego, jak ważny jest wybór sprawdzonego dostawcy prefabrykatów, postawiliśmy na lidera rynku CLT, tj. austriackiego potentata firmę KLH. Ich produkty CLT posiadają szereg aprobat technologicznych oraz certyfikatów.