Drewno CLT w przebudowie starego domu to kompletnie nowe możliwości w realizacji planów modernizacji dawnego budownictwa lub rozbudowy domów, które przy wykorzystaniu tradycyjnych metod budowlanych miały nikłe szanse na uzyskanie nowego i atrakcyjnego wyglądu. Przyjrzyjmy się dwóm typowym scenariuszom.
Scenariusz 1: „Uwielbiamy stare domy. Ich wyjątkowa architektura oraz klimat powodują, że marzymy o ich posiadaniu. Jednak po ich nabyciu, często podyktowanym emocjami, stajemy przed kolosalnym wyzwaniem – remontu i modernizacji. Okazuje się wtedy, że nie będzie to łatwe – wytrzymałość stropów, ścian, stolarki budzi wątpliwości i obawy. Marzenie zaczyna przeradzać się powoli w duży problem…”
Scenariusz 2: „Od zawsze mieszkałem w starym domu – mieszkali tu moi pradziadkowie, dziadkowie, rodzice, a teraz my. To nasze gniazdo rodzinne. Jednak chcielibyśmy, aby nadal było w dobrym stanie. Chcielibyśmy je unowocześnić lub powiększyć. Ale jak to zrobić, żeby budynek wytrzymał zmiany?”
Takich i podobnych scenariuszy pisanych przez życie z udziałem starych budynków jest o wiele więcej. Za każdym razem, prędzej czy później, sporym wyzwaniem staje się remont takich budynków lub próba ich modernizacji lub powiększenia. Naturalne przeszkody, w największej mierze wynikające z długiej metryki konstrukcji, mogą przysporzyć wielu problemów w realizacji takiego zamysłu. Tradycyjne metody budowlane nie oferują tu specjalnie szerokich możliwości – są przede wszystkim ciężkie i mało elastyczne względem zastanego stanu. Stanu, który nierzadko może pokrzyżować nasze remontowe plany 🙁
W przypadku remontu lub modernizacji starego budynku liczy się przede wszystkim lekkość zastosowanych rozwiązań oraz ich „plastyczność”.
Dlaczego drewno CLT jest idealne w przebudowie starego domu?
W omfo wierzymy, że tak nie musi być. Wykorzystanie drewna CLT klejonego warstwowo i krzyżowo wprowadza kompletnie nowe możliwości w remontach i modernizacjach starych budynków. I wynika to z samej charakterystyki paneli CLT:
- są bardzo wytrzymałe
- niska waga daje większe możliwości przebudowy i maksymalizacji powierzchni
- sekcje są przygotowywane pod konkretny projekt przy wykorzystaniu technologii CNC – są zatem idealnie dopasowane do charakteru i specyfiki remontowanego domu
- ilość warstw i pozostałe parametry również są dopasowywane do projektu
- CLT ma świetne właściwości ognioodporne
- CLT oferuje wysoki stopień izolacji termicznej i akustycznej wprowadzając zdrowy dla budynku i przebywających w nim ludzi mikroklimat
- sekcje CLT są estetyczne, a odkryte drewno wygląda zawsze elegancko (może pozostać zakryte – to Ty decydujesz)
- korzystasz z rozwiązań zrównoważonych i ekologicznych.
Jeśli masz pytania odnośnie drewna CLT dostarczanego od wiodącego producenta KLH i możliwości zastosowania paneli CLT w remontach, rozbudowach i modernizacjach budynków, koniecznie skontaktuj się z nami!
Przykład zastosowania drewna CLT w przebudowie dawnej posiadłości
Case study: posiadłość Corte Bertesina w północnych Włoszech. Nasz dostawca technologii CLT austriacka firma KLH brała udział w modernizacji XIX wiecznej posiadłości niedaleko miasta Vicenza. Dwustuletni budynek, a w zasadzie kompleks budynków potrzebował modernizacji oraz przystosowania do większej powierzchni mieszkalnej.
Wyzwanie było tym większe, że część pomieszczeń musiała zostać dostosowana do osób niepełnosprawnych oraz dodatkowo część kompleksu miała posiadać rolę hotelową. Mamy zatem do czynienia z bardzo zróżnicowaną przebudową i zarazem modernizacją.
Należy pamiętać również, że jest to obszar zagrożony trzęsieniami ziemi, a więc zastosowana technologia musiała gwarantować wysoki poziom wytrzymałości. Drewno klejone warstwowo i krzyżowo było idealnym rozwiązaniem: lekkie, wytrzymałe, zdrowe i dopasowane pod konkretne potrzeby przebudowy.
Efekt jest olśniewający, a połączenie dawnej struktury ceglanej i kamiennej z drewnem powala 🙂