Drewno CLT w przebudowie starego domu

Drewno CLT w przebudowie starego domu

Drewno CLT w przebudowie starego domu to kompletnie nowe możliwości w realizacji planów modernizacji dawnego budownictwa lub rozbudowy domów, które przy wykorzystaniu tradycyjnych metod budowlanych miały nikłe szanse na uzyskanie nowego i atrakcyjnego wyglądu. Przyjrzyjmy się dwóm typowym scenariuszom.

 Scenariusz 1: „Uwielbiamy stare domy. Ich wyjątkowa architektura oraz klimat powodują, że marzymy o ich posiadaniu. Jednak po ich nabyciu, często podyktowanym emocjami, stajemy przed kolosalnym wyzwaniem – remontu i modernizacji. Okazuje się wtedy, że nie będzie to łatwe – wytrzymałość stropów, ścian, stolarki budzi wątpliwości i obawy. Marzenie zaczyna przeradzać się powoli w duży problem…”

 Scenariusz 2: „Od zawsze mieszkałem w starym domu – mieszkali tu moi pradziadkowie, dziadkowie, rodzice, a teraz my. To nasze gniazdo rodzinne. Jednak chcielibyśmy, aby nadal było w dobrym stanie. Chcielibyśmy je unowocześnić lub powiększyć. Ale jak to zrobić, żeby budynek wytrzymał zmiany?”

 Takich i podobnych scenariuszy pisanych przez życie z udziałem starych budynków jest o wiele więcej. Za każdym razem, prędzej czy później, sporym wyzwaniem staje się remont takich budynków lub próba ich modernizacji lub powiększenia. Naturalne przeszkody, w największej mierze wynikające z długiej metryki konstrukcji, mogą przysporzyć wielu problemów w realizacji takiego zamysłu. Tradycyjne metody budowlane nie oferują tu specjalnie szerokich możliwości – są przede wszystkim ciężkie i mało elastyczne względem zastanego stanu. Stanu, który nierzadko może pokrzyżować nasze remontowe plany 🙁

W przypadku remontu lub modernizacji starego budynku liczy się przede wszystkim lekkość zastosowanych rozwiązań oraz ich „plastyczność”.

Dlaczego drewno CLT jest idealne w przebudowie starego domu?

 W omfo wierzymy, że tak nie musi być. Wykorzystanie drewna CLT klejonego warstwowo i krzyżowo wprowadza kompletnie nowe możliwości w remontach i modernizacjach starych budynków. I wynika to z samej charakterystyki paneli CLT:

  • są bardzo wytrzymałe
  • niska waga daje większe możliwości przebudowy i maksymalizacji powierzchni
  • sekcje są przygotowywane pod konkretny projekt przy wykorzystaniu technologii CNC – są zatem idealnie dopasowane do charakteru i specyfiki remontowanego domu
  • ilość warstw i pozostałe parametry również są dopasowywane do projektu
  • CLT ma świetne właściwości ognioodporne 
  • CLT oferuje wysoki stopień izolacji termicznej i akustycznej wprowadzając zdrowy dla budynku i przebywających w nim ludzi mikroklimat
  • sekcje CLT są estetyczne, a odkryte drewno wygląda zawsze elegancko (może pozostać zakryte – to Ty decydujesz)
  • korzystasz z rozwiązań zrównoważonych i ekologicznych.

 Jeśli masz pytania odnośnie drewna CLT dostarczanego od wiodącego producenta KLH i możliwości zastosowania paneli CLT w remontach, rozbudowach i modernizacjach budynków, koniecznie skontaktuj się z nami!

Przykład zastosowania drewna CLT w przebudowie dawnej posiadłości

Case study: posiadłość Corte Bertesina w północnych Włoszech. Nasz dostawca technologii CLT austriacka firma KLH brała udział w modernizacji XIX wiecznej posiadłości niedaleko miasta Vicenza. Dwustuletni budynek, a w zasadzie kompleks budynków potrzebował modernizacji oraz przystosowania do większej powierzchni mieszkalnej.

Ze starej struktury budynków w wielu miejscach pozostawiono wyłącznie mury.

Wyzwanie było tym większe, że część pomieszczeń musiała zostać dostosowana do osób niepełnosprawnych oraz dodatkowo część kompleksu miała posiadać rolę hotelową. Mamy zatem do czynienia z bardzo zróżnicowaną przebudową i  zarazem modernizacją.

CLT idealnie nadawało się do budowy nowej części o funkcji hotelowej i mieszkalnej.

Należy pamiętać również, że jest to obszar zagrożony trzęsieniami ziemi, a więc zastosowana technologia musiała gwarantować wysoki poziom wytrzymałości. Drewno klejone warstwowo i krzyżowo było idealnym rozwiązaniem: lekkie, wytrzymałe, zdrowe i dopasowane pod konkretne potrzeby przebudowy.

Stara cegła w połączeniu z CLT dała piękne i estetyczne połączenie.

Efekt jest olśniewający, a połączenie dawnej struktury ceglanej i kamiennej z drewnem powala 🙂